Walentynki z dzieckiem to świetna okazja do celebrowania miłości, do rozmowy o niej, jaka jest ważna w życiu każdego człowieka.
Spędzenia wspólnie czasu i okazaniu dziecku naszej miłości.
Jak najlepiej przygotować się do tego dnia oraz pomysły walentynkowe przedstawiamy poniżej 🙂

Przygotowania
Wybierzcie stroje z waszej szafy. Może być to elegancka czerwona sukienka, która podkreśli odświętny dzień. Może być to też piżama lub wygodny dres. Możecie też wszyscy ubrać coś czerwonego. Wszystko zależy od Was.
Wybierzcie taki sposób spędzenia czasu na jaki nie macie zbyt dużo czasu na co dzień. Może to być wspólne gotowanie, długi spacer, zabawy walentynkowe.
Najważniejsza jest wspólna zabawa !

Rozmowa
Walentynki kojarzone są głównie z romantycznymi kolacjami, spacerami zakochanych, obdarowywaniem się prezentami, czerwonymi serduszkami, kwiatami. Ten dzień, także możemy spędzić z najmłodszymi członkami naszej rodziny, przekazując im mądre wartości na temat miłości i wzmocnić więzi rodzinne. Możemy wykorzystać ten czas na rozmowę z dzieckiem o miłości do rodziny, drugiego człowieka, zwierząt, natury ale także do samego siebie. Poruszyć tematy samoakceptacji, pewności siebie, umiejętności współpracy z innymi oraz bycia dobrym dla siebie. Można zadać pytania, kto w ich życiu i dlaczego jest ważny, co to jest miłość, jak ją okazać, kiedy dziecko czuje się kochane.

Drobne gesty
Miłość ukazuje się z małych gestach, a dzieci są bacznymi obserwatorami, często my rodzice jesteśmy pierwszymi autorytetami, od których czerpią inspirację, pamiętajmy o tym. Może być to uśmiech, przytulenie, złapanie za rękę, bycie serdecznym, pomocnym dla bliskiej osoby.
Razem z dzieckiem możemy przygotować np. laurki dla mamy lub taty, śniadanie walentynkowe, ozdoby walentynkowe w których okażemy swoją miłość.

Czytanie
Warto przeczytać dziecku historię św. Walentego patrona dnia 14 lutego, zakochanych ale i też osób chorych. Można też poczytać książeczki walentynkowe, jest ich duży wybór w księgarniach oraz w Internecie, będą dobrym wstępem do rozmowy walentynkowej o miłości.

Seans filmowy
Możecie ułożyć poduchy na podłodze, przygotować wspólnie górę popcornu, pysznej lemoniady zrobionej w domu i wybrać kilka filmów, bajek o miłości na wieczorny seans.

Gotowanie
Przygotujcie wspólnie śniadanie lub obiad walentynkowy. Na śniadanie koniecznie przygotujcie jajka lub kanapki w kształcie serca, pomogą wam w tym foremki do ciasteczek, możecie też wyciąć warzywa w kształcie serduszek. Na obiad walentynkowy możecie zrobić makaron w kształcie serc z prostym sosem przygotowanym wspólnie.

Gry i zabawy
Możecie przygotować :
-Ręcznie wykonane domino serduszkowe, z kartonu wycinacie kilka identycznych prostokątów i zamiast kropek rysujecie serduszka, potem zostaje tylko wspólna zabawa,
-Galaretki walentynkowe, przygotuj galaretkę według przepisu na opakowaniu, do naczynia żaroodpornego wlej galaretkę, gdy stężeje za pomocą foremki do ciasteczek, wcinajcie z dzieckiem serduszka,
-Przygotujcie quiz rodzinny o miłości, niech każdy wymyśli po kilka pytań oraz po kilka odpowiedzi, wrzućcie do puli z której będziecie losowali i na które każdy będzie odpowiadał, koniecznie wyznaczcie nagrodę dla zwycięzcy. Może być to buziak od każdego członka rodziny,
-Walentynkowe tańce, włączcie ulubione piosenki i bawcie się,
-Walentynkowe ramki, wybierzcie wspólne zdjęcie, wytnijcie dwa prostokąty większe niż zdjęcie oraz mniejszy prostokąt który będzie służył za podpórkę, z jednego prostokąta wytnijcie prostokąt o wymiarach zdjęcia tak aby stworzyć przód ramki. Ramkę ozdóbcie tak jak podpowiada Wam wyobraźnia do środka włóżcie zdjęcie. Sklejcie tył ramki z węższym brzegiem podpórki, połączcie przód ramki z tyłem i walentynkowa ramka gotowa 😉

Tego dnia po prostu się kochajcie i dajcie się kochać !